درباره

اینجا وبلاگی است باهدف گردآوری ادعیه و اذکار رسیده از ائمه معصومین علیهم السلام تا با واسطه قرار دادن آنان و بهره بردن از کلام الهی، اتصال خود را به صراط مستقیم و درگاه خداوند در همه لحظات حتی در سختیها از دست ندهیم.
منوی اصلی
موضوعات وبلاگ
جستجو
مطالب پیشین
آرشیو مطالب
صفحات مجزا
ختم صلوات

لوگوی دوستان
ابزار و قالب وبلاگ

حجاب خون بهای شهیدان

پایگاه سربازان گمنام امام زمان(عج)


تیم سایبری پلارک

 نیایش

لوگوی دوستان
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نویسندگان
کاربردی
ابر برچسب ها
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدیدها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین به روز رسانی :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :

-

دعاى امام حسین(علیه السلام) که در روز سوم شعبان خوانده می شود، این دعا آخرین دعایى است كه آن حضرت در روز عاشورا (همان روزى كه دشمنانش زیاد بودند) خواند:

 

اَللّـهُمَّ اَنْتَ مُتَعالِى الْمَكانِ، عَظیمُ الْجَبَرُوتِ، شَدیدُ الْمِحالِ، غَنِىٌّ عَنِ الْخَلایِقِ، عَریضُ الْكِبْرِیآءِ، قادِرٌ عَلى ما تَشآءُ، قَریبُ الرَّحْمَةِ، صادِقُ الْوَعْدِ، سابِغُ النِّعْمَةِ، حَسَنُ الْبَلاءِ، قَریبٌ إذا دُعیتَ، مُحیطٌ بِما خَلَقْتَ، قابِلُ التَّوْبَةِ لِمَنْ تابَ اِلَیْكَ، قادِرٌ عَلى ما اَرَدْتَ، وَ مُدْرِكٌ ما طَلَبْتَ، وَ شَكُورٌ اِذا شُكِرْتَ، وَ ذَكُورٌ اِذا ذُكِرْتَ، اَدْعُوكَ مُحْتاجاً، وَاَرْغَبُ اِلَیْكَ فَقیراً، وَ اَفْزَعُ اِلَیْكَ خآئِفاً، وَ اَبْكى اِلَیْكَ مَكْرُوباً، وَاَسْتَعینُ بِكَ ضَعیفاً، وَ اَتوَكَّلُ عَلَیْكَ كافِیاً... . فَاجْعَلْ لَنا مِنْ اَمْرِنا فَرَجاً وَمَخْرَجاً، بِرَحْمَتِكَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ.

 

خدایا تویى والامكان و بزرگ جبروت و سخت نیرو و بى نیازاز خلایق و داراى بزرگى پهناور و تواناى بر هر چه خواهى نزدیك مهر راست وعده فراوان نعمت نیكو آزمایش نزدیك هرگاه خوانده شوى محیط به هر چه آفریده اى توبه پذیر براى آن كس كه به سویت توبه كند توانا بر هر چه اراده كنى و بدست آرنده آنچه بجویى و سپاس پذیر هرگاه سپاس شوى و یاد كنى هنگامى كه یادت كنند مى خوانمت نیازمندانه و توجه كنم بسویت فقیرانه و پناه آرم بسویت خائفانه و گریه كنم به درگاهت از روى غمزدگى و ملولانه كمك جویم بوسیله تو ناتوانانه و توكل كنم بر تو كفایت خواهانه.پس دركار ما گشایش و فرجى عطا فرما به رحمتت اى مهربانترین مهربانان.

ابن عیّاش گفت: از حسین بن علىّ بزوفرى شنیدم كه مى گفت حضرت صادق(علیه السلام) این دعا را در این روز مى خواند و فرمود كه این دُعا از دعاهاى روز سوم شعبان است و آن روز ولادت حسین(علیه السلام) است.(2)
برچسب ها :
دعای امام حسین علیه السلام ,  دعای روز سوم شعبان ,  آخرین دعای امام حسین علیه السلام در روز عاشورا , 

--

-

خانۀ شیر خدا امشب پر از نور خداست

الـبشاره لیلۀ میلاد مصباح الهـداست

بر سر دوش نبی، شمس ولایت جلوه گر

پیش روی فاطمه، مرآتِ حسنِ ابتداست

فاطمه آورده فرزندی که در قدر و جلال

هم محمد هم امیرالمؤمنین هم مجتباست

چشم ثاراللهیان روشن به میلاد حسین

کام حزب اللهیان شیرین که این عید خداست

سبط احمد، نجل حیدر، آرزوی فاطمه

خون قرآن، اصل ایمان، قلب دین، روح دعاست

قطره‌ای از بحر لطفش چشمۀ آب حیات

ذره‌ای از خاک کویش درد عالم را دواست

وصف او باید کسی گوید که قرآن آورد

مدح او باید کسی گوید که او را خونبهاست

هر چه می‌بینم جمالش را، نبی پا تا به سر

هرچه می‌خوانم ثنایش را،علی سرتا به پاست

هر سری تقدیم جانان گشت، خاک پای او

هر دلی جای خدا گردد، بر او صحن و سراست

هر چه از او خواست ذات پاک حق تقدیم کرد

درعوض او ازخدای خویش بگرفت آنچه خواست

خواهـر مظلومۀ او مـادر آزادگی است

تـا قیامت بر همه آزاد مردان مقتداست

اصغری دارد که ذبح اکبرش خوانند خلق

دختری دارد که دست بسته‌اش مشکل گشاست

مادری دارد که در قرآن، خدا مدّاح اوست

مدح او تطهیر و قدر و فجر و نور و«هل‌أتی»ست

قامتی دارد، قیامت گوشه‌ای از سایه‌اش

صورتی دارد که در چشم محمد دلرباست

بازویی دارد چو بازوی امیرالمؤمنین

هیبتی دارد که گویی خود علی مرتضاست

روز محشر ذکر کل انبیا یا فاطمه است


فاطمه گوید خداوندا حسین من کجاست؟

 -


غلامرضا سازگار؛ حسینیه تخصصی مدح و مرثیه
عمری گذشت و یوسف ما پیرهن نداشت

آری که پیرهن نه، که حتی کفن نداشت

عمری گذشت و خنده به لب های مادرم!

خشکیده بود و میل به دریا شدن نداشت

عمری همیشه قصه نقاشی سعید!

مردی که دست در بدن و سر به تن نداشت...

 

                   ****

حالا رسید بعد هزاران هزار روز

یک مشت استخوان که نشان از بدن نداشت

مادر که گفت: شکل تو دارد پدر، ولی

وقتی که دیدمش، پدر شکل من نداشت!


آن شب چقدر مادرم از غصه گریه کرد

بیچاره او که چاره به جز سوختن نداشت.

سجاد عزیزی آرام


http://www.farhangnews.ir/sites/default/files/content/images/story/94-02/29/farhangnews_126925-358910-1432016005.jpg

كبوترانه پریدند عاشقان خدا

به بی كرانه ترین سمت ، آسمان خدا

و عرش زیر قدم هایشان به خود لرزید

چه سربلند گذشتند از امتحان خدا

(الهام فرامرزی نیا)


پیامبر اسلام (ص):

اِن اَرَدتُم عَیشَ السُّعَداءِ و َمَوتَ الشُّهَداءِ و َالنَّجاةَ یَومَ الحَسرَةِ و َالظِّلَّ یَومَ الحَرورِ و َالهُدى یَومَ الضَّلالَةِ فَادرُسُوا القُرآنَ فَاِنَّهُ كَلامُ الرَّحمانِ و حِرزٌ مِنَ الشَیطانِ و رُجحانٌ فِى المیزانِ ؛

اگر زندگى سعادتمندان، مرگ شهیدان، نجات روز حسرت (قیامت)، سایه روزِ سوزان و هدایت در روز گمراهى را مى خواهید، قرآن را یاد بگیرید كه آن سخن خداى مهربان است و سپرى است در مقابل شیطان و سنگینى در ترازوى اعمال.

الحیاه(ترجمه ی احمد آرام) ج2 ،ص  امام صادق (ع)234:

13- مَن قَرَاَ القُرآنَ وَ هُوَ شابٌّ مُؤمِنٌ اِختَلَطَ القُرآنُ بِلَحمِهِ وَ دَمِهِ وَ جَعَلَهُ اللّه عَزَّوَجَلَّ مَعَ السَّفَرَةِ الكِرامِ البَرَرَةِ ، وَ كانَ القُرآنُ حَجیزا عَنهُ یَومَ القیامَةِ ؛

هر جوان مؤمنى كه در جوانى قرآن تلاوت كند، قرآن با گوشت و خونش مى آمیزد و خداوند عزّوجلّ او را با فرشتگان بزرگوار و نیك قرار مى دهد و قرآن نگهبان او در روز قیامت، خواهد بود.

كافى(ط-الاسلامیه) ج 2، ص 603

امام باقر (عَلیه السَلام) این مطلب را از رسول گرامی خدا (صَلى الله عَلیه وَ آله) نقل کرده است:
مَن قَرَأَ عَشرَ آیاتٍ فی لَیلَةٍ لَم یُکتَب مِنَ الغافِلینَ؛ هر کس در هر شب ده آیه قرآن بخواند از جمله بی خبران و غافلین نوشته نخواهد شد.
البته این مقدار قرائت، غیر از قرائت آیاتی است که هر مسلمانی در نماز می خواند زیرا آن آیات بخشی از نماز است و خواندن آن بر هر مسلمان مکلفی واجب است.
پنجاه آیه، قرائت ذاکران: در ادامه حدیث قبلی آمده است، کسی که هر روز پنجاه آیه قرآن تلاوت کند در زمره کسانی است که همیشه به یاد خدا هستند: وَ مَن قَرَأَ خَمسینَ آیةً کُتِبَ مِنَ الذّاکِرینَ.

از امام صادق (عَلیه السَلام) روایت است که فرمود:
القُرآنُ عَهدَ اللهِ اِلی خَلقِِه فَقَد یَنبَغی لِلمَرأ المُسلِمِ اَن یَنظَرُ فی عَهدِهِ وَ اَن یَقرَأَ مِنهُ فی کُلِّ یَومٍ خَمسینَ آیَةً؛ قرآن پیمان خدا با مردم است. پس یقیناً برای شخص مسلمان سزاوار است که با دقت در پیمان خویش بنگرد و از آن در هر روز پنجاه آیه بخواند.

رئیس مذهب ما، حضرت امام صادق (عَلیه السَلام)، خطاب به تجار و کسبه مسلمان چنین می فرمایند:
چه چیزی تجاری را که در بازار مشغول کار است مانع می شود وقتی که به منزلش بازمی گردد، نخوابد تا اینکه سوره ای از قرآن را بخواند. پس برایش مقابل هر آیه ای که می خواند ده حسنه نوشته می شود و از او ده کار زشت محو می گردد.

اوقات تلاوت قرآن
از آیات قرآن کریم و احادیث استفاده می شود که قرائت قرآن و ذکر خدا در همه اوقات خوب است. ولی در این وقت ها و زمان ها سفارش شده است:
صبح ها بعد از نماز صبح، هنگام غروب، شب قبل از خواب، نیمه های شب و سحرگاهان.
از این رو جا دارد هر کسی به فراخور حال و فرصت هایی که دارد یکی یا بعضی از این اوقات را مشخص کند و به تلاوت قرآن بپردازد.


مرکز اسلامی امام علی علیه السلامhttp://www.imamalicenter.se
http://www.sahebzaman.org--


صله رحم و طول عمر در کلام امام کاظم علیه السلام

شعیب عقر قوفى مى گوید:… من با یعقوب (اهل مغرب ) که براى زیارت به مکه آمده بود، محضر امام کاظم علیه السلام رسیدیم . امام نگاهش که به یعقوب افتاد، فرمود:- اى یعقوب ! تو دیروز به اینجا وارد شدى و میان تو و برادرت اسحاق در فلان محل درگیرى پیش آمد و کار به جایى رسید که همدیگر را دشنام دادید. شما نباید مرتکب کار زشت و قبیحى شوید. فحش دادن و ناسزا گفتن به برادران دینى ، از آیین ما و پدران و نیاکان ما بدور است و ما به هیچ یک از شیعیان خود اجازه نمى دهیم که چنین رفتارى را داشته باشند. از خداى یگانه بپرهیز و تقوا داشته باش . اى یعقوب ! به زودى مرگ بین تو و برادرت (به خاطر قطع رحم )، جدایى خواهد افکند.برادرت اسحاق در همین سفر پیش از آنکه به نزد خانواده خود برگردد خواهد مرد و تو نیز از رفتارت پشیمان خواهى شد.شما قطع رحم کردید و نسبت به یکدیگر قهر هستید، بدین جهت خداوند عمر شما را کوتاه نمود.یعقوب گفت : فدایت شوم ! اجل من کى خواهد رسید؟امام فرمود: اجل تو نیز رسیده بود ولى چون تو در فلان منزل به عمه ات خدمت کردى و بواسطه هدیه او را خوشحال نمودى ، بخاطر این صله رحم خداوند بیست سال بر عمر تو افزود.شعیب مى گوید: پس از مدتى یعقوب را در مکه دیدم . احوالش را پرسیدم . او گفت :- برادرم ، همانطور که امام علیه السلام گفته بود، پیش از آنکه به خانه خود برسد وفات یافت و در همین راه به خاک سپرده شد.

مؤسسه جهانی سبطین علیهما السلام
برچسب ها :
موسی بن جعفر علیهما السلام ,  صله رحم ,  طول عمر ,  صله رحم و طول عمر , 

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ أَهْلِ بَیْتِهِ وَ صَلِّ عَلَى مُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ وَصِیِّ الْأَبْرَارِ وَ إِمَامِ الْأَخْیَارِ وَ عَیْبَةِ الْأَنْوَارِ وَ وَارِثِ السَّكِینَةِ وَ الْوَقَارِ وَ الْحِكَمِ وَ الْآثَارِ الَّذِی كَانَ یُحْیِی اللَّیْلَ بِالسَّهَرِ إِلَى السَّحَرِ بِمُوَاصَلَةِ الاسْتِغْفَارِ حَلِیفِ السَّجْدَةِ الطَّوِیلَةِ وَ الدُّمُوعِ الْغَزِیرَةِ وَ الْمُنَاجَاةِ الْكَثِیرَةِ وَ الضَّرَاعَاتِ الْمُتَّصِلَةِ وَ مَقَرِّ النُّهَى وَ الْعَدْلِ وَ الْخَیْرِ وَ الْفَضْلِ وَ النَّدَى وَ الْبَذْلِ وَ مَأْلَفِ الْبَلْوَى وَ الصَّبْرِ وَ الْمُضْطَهَدِ بِالظُّلْمِ وَ الْمَقْبُورِ بِالْجَوْرِ وَ الْمُعَذَّبِ فِی قَعْرِ السُّجُونِ وَ ظُلَمِ الْمَطَامِیرِ ذِی السَّاقِ الْمَرْضُوضِ بِحَلَقِ الْقُیُودِ وَ الْجَنَازَةِ الْمُنَادَى عَلَیْهَا بِذُلِّ الاسْتِخْفَافِ وَ الْوَارِدِ عَلَى جَدِّهِ الْمُصْطَفَى وَ أَبِیهِ الْمُرْتَضَى وَ أُمِّهِ سَیِّدَةِ النِّسَاءِ،

خدایا درود فرست بر محمّد و اهل بیتش،و درود فرست بر موسى بن جعفر،جانشین نیكوكاران،و پیشواى خوبان‏ و خزانه انوار،و وارث آرامش و متانت و حكمتها و آثار،آن‏كه همواره شب را با بیدارى‏ تا سحر،با به هم پیوستن استغفار زنده مى‏داشت،هم‏پیمان سجده‏هاى طولانى،و اشكهاى سرشار و رازونیاز بسیار،و ناله‏هاى به هم پیوسته،و قرارگاه خرد و عدالت و خوبى و كرم و بذل،و خوگرفته به بلا و صبر،پایمال شده به ستم،و دفن شده به بى‏عدالتى و معذّب در عمق زندانها و تاریكیهاى زیرزمینها،با ساق كوبیده،به حلقه‏هاى زنجیرها،و جنازه‏اى‏ كه با خوارى و سبك انگاشتن بر آن‏جار زده شده،وارد شونده بر جدّش مصطفى و پدرش مرتضى و مادرش‏ سرور بانوان،

بِإِرْثٍ مَغْصُوبٍ وَ وِلاءٍ مَسْلُوبٍ وَ أَمْرٍ مَغْلُوبٍ وَ دَمٍ مَطْلُوبٍ وَ سَمٍّ مَشْرُوبٍ اللَّهُمَّ وَ كَمَا صَبَرَ عَلَى غَلِیظِ الْمِحَنِ وَ تَجَرَّعَ غُصَصَ الْكُرَبِ وَ اسْتَسْلَمَ لِرِضَاكَ وَ أَخْلَصَ الطَّاعَةَ لَكَ وَ مَحَضَ الْخُشُوعَ وَ اسْتَشْعَرَ الْخُضُوعَ وَ عَادَى الْبِدْعَةَ وَ أَهْلَهَا وَ لَمْ یَلْحَقْهُ فِی شَیْ‏ءٍ مِنْ أَوَامِرِكَ وَ نَوَاهِیكَ لَوْمَةُ لائِمٍ صَلِّ عَلَیْهِ صَلاةً نَامِیَةً مُنِیفَةً زَاكِیَةً تُوجِبُ لَهُ بِهَا شَفَاعَةَ أُمَمٍ مِنْ خَلْقِكَ وَ قُرُونٍ مِنْ بَرَایَاكَ وَ بَلِّغْهُ عَنَّا تَحِیَّةً وَ سَلاما وَ آتِنَا مِنْ لَدُنْكَ فِی مُوَالاتِهِ فَضْلا وَ إِحْسَانا وَ مَغْفِرَةً وَ رِضْوَانا إِنَّكَ ذُو الْفَضْلِ الْعَمِیمِ وَ التَّجَاوُزِ الْعَظِیمِ بِرَحْمَتِكَ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ.
با ارثى غصب شده،و حكومتى ربوده،و فرمانى مغلوب،و خونى خواسته،و زهرى نوشانده،خدایا همچنان‏كه او بر سختى محنتها صبر كرد،جام اندوه گرفتاریها را نوشید،و در برابر خشنودى‏ات تسلیم شد،و طاعت را برایت خالص نمود،و خشوع را بى‏آلایش كرد،و فروتنى را شعار خود ساخت،و با بدعت و اهلش‏ دشمنى نمود،و ملامت ملامتگرى در چیزى از اوامر و نواهى تو در او اثر نكرد،بر او درود فرست درودى بالنده‏ عالى،پاك،كه با آن درود بارى او واجب گردانى شفاعت امتهایى ازآفریدگانت،و گروه‏هایى از مخلوقت،و از جانب ما به او تحیت و سلام برسان،و از نزد خود در موالاتش به ما فضل و احسان و آمرزش و رضوان عنایت كن،كه تو داراى فضل فراگیر و گذشت فراوان هستى،به مهربانى‏ات اى مهربان‏ترین مهربانان.
دلت سوی خدا پرواز کرده

غم خود را به او ابراز کرده

تویی تنها کسی که روزه اش را

به ضرب تازیانه باز کرده

سید هاشم وفایی

--

نشانه‌های مبارزه سیاسی در زندگی امام کاظم(علیه‌السلام) در کلام رهبر معظم انقلاب

ائمه (علیهم السّلام) همگی بمجرد اینکه بار امانت امامت را تحویل میگرفتند، یکی از کارهائی که شروع کردند، یک مبارزه‌ی سیاسی بود، یک تلاش سیاسی بود برای گرفتن حکومت. این تلاش سیاسی مثل همه‌ی تلاشهائی است که آن کسانی که میخواهند یک نظامی را تشکیل بدهند، انجام میدهند. و امام موسی‌بن جعفر (علیه الصّلاة و السّلام) هم این کار را شروع کرد از سال ۱۴۸، یعنی سال وفات امام صادق (علیه‌الصّلاةوالسّلام) و ادامه پیدا کرد تا سال ۱۸۳، یعنی سال وفات موسی‌بن جعفر؛ سی و پنج سال تلاش موسی‌بن جعفر ادامه پیدا کرد.
زندگی موسی‌بن جعفر یک زندگی شگفت‌آور و عجیبی است. اولاً در زندگی خصوصی موسی‌بن جعفر مطلب برای نزدیکان آن حضرت روشن بود. هیچ کس از نزدیکان آن حضرت و خواص اصحاب آن حضرت نبود که نداند موسی‌بن جعفر برای چی دارد تلاش میکند و خود موسی‌بن جعفر در اظهارات و اشارات خود و کارهای رمزی‌ای که انجام میداد، این را به دیگران نشان میداد؛ حتی در محل سکونت، آن اتاق مخصوصی که موسی‌بن جعفر در آن اتاق مینشستند اینجوری بود که راوی که از نزدیکان امام هست، میگوید من وارد شدم، دیدم در اتاق موسی‌بن جعفر سه چیز است: یک لباس خشن، یک لباسی که از وضع معمولی مرفه عادی دور هست، یعنی به تعبیر امروز ما میشود فهمید و میشود گفت لباس جنگ، این لباس را موسی‌بن جعفر را آنجا گذاشتند، نپوشیدند، به صورت یک چیز سمبولیک، بعد «و سیف معلق»؛(۱) شمشیری را آویختند، معلق کرده‌اند، یا از سقف یا از دیوارو مصحف»؛ و یک قرآن. ببینید چه چیز سمبلیک و چه نشانه‌ی زیبائی است، در اتاق خصوصی حضرت که جز اصحاب خاص آن حضرت کسی به آن اتاق دسترسی ندارد، نشانه‌های یک آدم جنگی مکتبی مشاهده میشود. شمشیری هست که نشان میدهد که هدف جهاد است. لباس خشنی هست که نشان میدهد وسیله، زندگی خشونت بار رزمی و انقلابی است و قرآنی هست که نشان میدهد هدف این است؛ میخواهیم به زندگی قرآنی برسیم با این وسائل، و این سختی‌ها را هم تحمل کنیم.

خطبه‌های نماز جمعه‌ تهران

1364/01/22

--

اختفا از حکومت و مبارزه تشکیلاتی در زندگی امام کاظم(علیه‌السلام)

از سخنان رهبر معظم انقلاب حفظه الله

یک نکات بسیار ریز و روشن نشده‌ای در زندگی موسی‌بن جعفر است. موسی‌بن جعفر یقیناً یک دورانی را در خفا زندگی میکرده است. اصلاً زندگی زیرزمینی که معلوم نبوده کجاست، که در آن زمان خلیفه‌ی وقت افراد را میخواست، از آنها تحقیق میکرد که موسی‌بن جعفر را شما ندیدید؟ نمیدانید کجاست؟ و آنها اظهار میکردند که نه؛ حتی یکی از افراد را آنطور که در روایت هست، موسی‌بن جعفر به او گفتند که تو را خواهند خواست. و راجع به من از تو سئوال خواهند کرد که تو کجا دیدی موسی‌بن جعفر را، بکلی منکر بشو، بگو من ندیدم؛ همین‌جور هم شد. آن شخص زندانش کردند، بردند برای اینکه از او بپرسند موسی‌بن جعفر کجاست. شما ببینید زندگی یک انسان اینجوری، زندگی کیست. یک آدمی که فقط مسئله میگوید، معارف اسلامی بیان میکند، هیچ کاری به کار حکومت ندارد، مبارزه‌ی سیاسی نمیکند، که زیر چنین فشارهائی قرار نمیگیرد. حتی در یک روایتی من دیدم که موسی‌بن جعفر (علیه‌السّلام) در حال فرار و در حال اختفا در دهات شام میگشته: «وقع موسی‌بن جعفر فی بعض قری الشّام هاربا متنکرا فوقع فی غار»که توی حدیث هست، روایت هست، که موسی‌بن جعفر مدتی اصلاً در مدینه نبوده است؛ در روستاهای شام تحت تعقیب دستگاه‌های حاکم وقت و مورد تجسس جاسوسها، از این ده به آن ده، از آن ده به آن ده، با لباس مبدل و ناشناس که حضرت به یک غاری میرسند و در آن غار وارد میشوند و یک فرد نصرانی در آنجاست، حضرت با او بحث میکنند و در همان وقت هم از وظیفه و تکلیف الهی خودشان که تبیین حقیقت هست، غافل نیستند؛ با آن نصرانی صحبت میکنند و نصرانی را مسلمان میکند. زندگی پرماجرای موسی‌بن جعفر یک چنین زندگی است که شما ببینید این زندگی چقدر زندگی پرشور و پرهیجانی است. ما امروز نگاه میکنیم موسی‌بن جعفر، خیال میکنیم یک آقای مظلوم بی‌سروصدای سربه زیری در مدینه بود و رفتند مأمورین این را کشیدند آوردند در بغداد، یا در کوفه، در فلان جا، در بصره زندانی کردند، بعد هم مسموم کردند، از دنیا رفت، همین و بس؛ قضیه این نبود. قضیه یک مبارزه‌ی طولانی، یک مبارزه‌ی تشکیلاتی، یک مبارزه‌ای با داشتن افراد زیاد در تمام آفاق اسلامی بود.۱۳۶۴/۰۱/۲۳

خطبه‌های نماز جمعه‌ تهران

http://farsi.khamenei.ir

 

 
برچسب ها :
امام کاظم علیه السلام ,  سخنان رهبر در مورد امام کاظم علیه السلام ,  موسی بن جعفر علیهما السلام , 


نماز و حقوق والدین - کلام مطهر

کیفیت به جا آوردن نماز فرزندان برای والدین

نماز فرزندان برای والدین، به چند صورت در روایات ذکر شده است که مرحوم حاج شیخ عباس قمی (ره) در مفاتیح الجنان،به نقل از کتاب مکارم الاخلاق چنین بیان کرده اند:

این نماز دو رکعت است، در رکعت اول بعد از خواندن سوره حمد ده مرتبه این جمله خوانده می شود:

« رَب اغْفِرْ لی وَ لِوَلِدَی وَ لِلْمُؤْمِنِینَ یَوْمَ یَقُومُ الْحِساب»[1]

«پروردگارا، من و پدر و مادرم و همه مؤمنان را، در آن روز که حساب برپا می شود بیامرز».

و در رکعت دوم بعد از خواندن سوره حمد باید ده مرتبه این آیه شریفه را خواند:

«رَّب اغْفِرْ لی وَ لِوَلِدَی وَ لِمَن دَخَلَ بَیْتیَ مُؤْمِناً وَ لِلْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنَتِ»

«پروردگارا مرا، و پدر و مادرم و تمام کسانی را که با ایمان وارد خانه من شدند، و جمیع مردان و زنان با ایمان را بیامرز»[2].

و بعد از سلام نماز را تمام کرده ده مرتبه می گوید:

«رَّب ارْحَمْهُمَا کَمَا رَبَّیَانی صغِیراً»

«پروردگارا همان گونه که آنها مرا در کوچکی تربیت کردند، مشمول رحمتشان قرار ده!»[3]

در این نماز احتیاجی به خواندن سوره بعد از سوره فاتحه نمی باشد.

البته نماز دیگری نیز هست که در آن در هر رکعت یک سوره حمد و بعد از آن بیست مرتبه عبارت«رَّب ارْحَمْهُمَا کَمَا رَبَّیَانی صغِیراً»خوانده می شود و بعد از اتمام نماز سجده می کند و همین عبارت ده مرتبه دیگر تکرار می کند.[4]


[1]سوره ابراهیم، آیه 41

[2] سوره نوح، آیه 28.

[3] سوره اسراء، آیه 24.

[4]نقل از کتاب مکارم الاخلاق، ص 335.

پایگاه اطلاع رسانی حوزه
برچسب ها :
نماز ,  نماز والدین ,  نماز فرزند برای والدین , 

--


--


برچسب ها :
حجاب ,  پوسترهای سبک زندگی ,  چادر ,  لباس ملی , 

با توجه به اهمیت ماه رجب و جایگاه آن برای درک بهتر ماه مبارک رمضان، توصیه‌هایی از مرحوم آیت‌الله حاج آقامجتبی تهرانی در ادامه می‌آید:

روایتی از پیامبر اکرم (ص) است که ایشان فرمودند: خداوند فرشته‌ای را در آسمان هفتم نصب فرموده است اسم آن داعی است. داعی یعنی جارچی.
این فرشته‌ای که در آسمان هفتم است وقتی ماه رجب وارد می‌شود هر شب از ماه رجب تا صبح ندا می‌کند «طوبی للذّاکرین»، «طوبی للطّائعین»، «و یقول اللّه تعالی» این ملک می‌گوید آی مردم می‌دانید خدا چه می‌گوید «اَنَا جَلیسُ مَن جالسَنی»؛ من همنشینی کسی هستم که با من بنشیند و «وَ مُطیعُ مَن اَطاعَنی»، چه تعبیر عجیبی من اطاعت می‌کنم کسی که از من اطاعت کند یعنی هر چه بخواهی به تو می‌دهم.هر که از من طلب غفران کند می‌آمرزمش، ماه، ماه خداست. ماه رجب ماه خداست و بنده هم بنده‌ من است؛ رحمت من فراگیر است. هر که مرا بخواند جواب او را می‌دهم.
 ؛ اگر چیزی درخواست کند به او می‌دهم، اگر کسی از من طلب هدایت کند هدایتش می‌کنم، « این ماه را مانند ریسمانی قرار دادم بین خودم و بنده خودم، چه تعبیر زیبایی! اگر کسی به ماه رجب اعتصام و توسل پیدا کند آن به من می‌رسد.
یعنی بهترین موقعیت‌ها برای ما در ماه رجب فراهم است قدر بدانید این ماه را. این ماه مقدمه‌ای است برای ماه مبارک رمضان و مهمتر از همه اینکه خدا این ماه را یک وسیله‌ای قرار داده است که ما بتوانیم خودمان را به خدا برسانیم، خودمان را تطهیر کنیم همه چیز در این روایت بود.

از این ماه غفلت نکنید. این دعاهایی که در ماه رجب وارد شده، بخوانید خیلی موثر است به خصوص از نظر اعمال و رفتار کاری کنید خودتان را مهذب و تطهیر کنید آماده کنید برای ماه مبارک رمضان که «دُعِیتُمْ فِیهِ إِلَى ضِیَافَةِ اللَّهِ» است خودتان را در این ماه برای میهمانی خدا آماده کنید

--

افسران - اللهم احفظ قائدنا سیدنا امام خامنه ای دامت برکاته

ای قامت بلند تو کوه غرور ما            ای تکیه گاه مردم ایران عصای تو


برچسب ها :
مهدی عج الله تعالی فرجه ,  مهدی علیه السلام و انتظار فرج ,  منتظر ,  آمادگی ظهور ,  مقام معظم رهبری , 


جملۀ "أَمَّنْ یُجیبُ الْمُضْطَرَّ إِذا دَعاهُ وَ یَکْشِفُ السُّوء" در قرآن سورۀ  نمل آیۀ 62 آمده است که می فرماید: ای کسى که دعاى مضطرّ را اجابت مى‏کند و گرفتارى را برطرف مى‏سازد.

توضیح اینکه از امام صادق و امام باقر (ع) نقل شده در تفسیر این آیۀ شریفه فرمودند: آن خدائى که مضطرّ را اجابت می نماید؛ یعنى آن کس که از شدت گرفتارى و مشکلات به خدا پناهنده شده و آن چه که انسان را ناراحت می کند برطرف می فرماید.
در بعضى از روایات این آیه تفسیر به قیام حضرت مهدى (ع) شده است.

در روایتى از امام باقر (ع) مى‏خوانیم که فرمود: "به خدا سوگند گویا من مهدى (ع) را مى‏بینم که پشت به حجرالاسود زده و خدا را به حق خود مى‏خواند سپس فرمود: به خدا سوگند مضطرّ در کتاب اللَّه در آیۀ "أَمَّنْ یُجِیبُ الْمُضْطَرَّ ..." او است".

در حدیث دیگرى از امام صادق (ع) چنین آمده: " این آیه در مورد مهدى از آل محمد (ع) نازل شده، به خدا سوگند مضطرّ او است، هنگامى که در مقام ابراهیم دو رکعت نماز بجا مى‏آورد و دست به درگاه خداوند متعال بر مى‏دارد دعاى او را اجابت مى‏کند، ناراحتى‏ها را بر طرف مى‏سازد، و او را خلیفه روى زمین قرار مى‏دهد.

 عارف گرانمایه و استاد بزرگوار حاج شیخ عبد القائم شوشتری دام ظله العالی می فرمودند: آخر الامر گره ی کار به دست خود امام زمان(عج) باز خواهد شد و در آخرین شب غیبت کبری،حضرت مهدی(عج) پس از اقامه ی نماز عشاء درکنار خانه ی کعبه، سر به سجده می گذارند و تا صبح ذکر «أمَن یُجیبُ المُضظَرّ إذا دَعاهُ وَ یَکشِفَ السّوء» را به طور مستمر می خواند.

 

گویا قلب مبارک حضرت از این غیبت طولانی گرفته که تا اذان صبح این آیه شریفه را می خواند؛چرا که مضطر واقعی خود اوست.هنگام اذان صبح جبرئیل به خدمت حضرت می آید و سر مبارک حضرت را از سجده بر می دارد و می گوید:«ای حجت خدا،از این حالت ملائکه ی الهی به گریه افتادند،برخیز که خداوند دعایت را مستجاب و فرج را امضاء نمود.»[1]

مولا بخوان تو آیه ی «أمَن یُجیب» را
زیرا که می رسد به اجابت دعای تو
اول بیا مدینه و بنما که در کجاست
گم گشته قبر مادر درد آشنای تو

 ما هم به یاری امام زمان خود بشتابیم و از هم اینک در سجده های خود آیه ی«أمَن یُجیب...» را برای فرج حضرتش بخوانیم.

 

  اسلام کوئست.نت

جام نیوز


1.به نقل از کتاب شریف نوائب الدهور،علامه میر جهانی و بحار الانوار،ج51،ص48

 
برچسب ها :
آیه امن یجیب ,  آیه امن یجیب و حضرت مهدی علیه السلام ,  سوره نمل ,  آیه 62 سوره نمل , 

--


برچسب ها :
مقام معظم رهبری ,  توصیه رهبر به مصرف کالای داخلی ,  پوستر ,  پوستر سبک زندگی ,  کالای داخلی , 

--


پیکار علیه ظالمان پیشه ی ماست

وندر ره دوست مردن، اندیشه ماست

هرگز ندهیم تن به ذلّت، هرگز

در خون زلال کربلا ریشه ی ماست

 

شعری از شهید مهدی رجب بیگی

کتاب ققنوس فاتح(زتدگینامه شهید محسن وزوایی)، گل علی بابایی
--برچسب ها :
شهید وزوایی ,  وصیت نامه شهید وزوایی ,  شهید مهدی رجب بیگی ,  ققنوس فاتح ,  گل علی بابایی ,  شعر شهید رجب بیگی ,  فاتحان لانه جاسوسی آمریکا , 

زیارت امام حسین علیه السلام در نیمه رجب

السَّلامُ عَلَیْكُمْ یَا آلَ اللَّهِ السَّلامُ عَلَیْكُمْ یَا صَفْوَةَ اللَّهِ السَّلامُ عَلَیْكُمْ یَا خِیَرَةَ اللَّهِ مِنْ خَلْقِهِ السَّلامُ عَلَیْكُمْ یَا سَادَةَ السَّادَاتِ السَّلامُ عَلَیْكُمْ یَا لُیُوثَ [عَلَى لُیُوثِ‏] الْغَابَاتِ السَّلامُ عَلَیْكُمْ یَا سُفُنَ النَّجَاةِ السَّلامُ عَلَیْكَ یَا أَبَا عَبْدِ اللَّهِ الْحُسَیْنَ السَّلامُ عَلَیْكَ یَا وَارِثَ عِلْمِ الْأَنْبِیَاءِ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَكَاتُهُ [السَّلامُ عَلَیْكَ یَا وَارِثَ آدَمَ صَفْوَةِ اللَّهِ السَّلامُ عَلَیْكَ یَا وَارِثَ نُوحٍ نَبِیِّ اللَّهِ السَّلامُ عَلَیْكَ یَا وَارِثَ إِبْرَاهِیمَ خَلِیلِ اللَّهِ‏] السَّلامُ عَلَیْكَ یَا وَارِثَ إِسْمَاعِیلَ ذَبِیحِ اللَّهِ السَّلامُ عَلَیْكَ یَا وَارِثَ مُوسَى كَلِیمِ اللَّهِ السَّلامُ عَلَیْكَ یَا وَارِثَ عِیسَى رُوحِ اللَّهِ السَّلامُ عَلَیْكَ یَا وَارِثَ مُحَمَّدٍ حَبِیبِ اللَّهِ ، السَّلامُ عَلَیْكَ یَا ابْنَ مُحَمَّدٍ الْمُصْطَفَى السَّلامُ عَلَیْكَ یَا ابْنَ عَلِیٍّ الْمُرْتَضَى السَّلامُ عَلَیْكَ یَا ابْنَ فَاطِمَةَ الزَّهْرَاءِ السَّلامُ عَلَیْكَ یَا ابْنَ خَدِیجَةَ الْكُبْرَى السَّلامُ عَلَیْكَ یَا شَهِیدَ ابْنَ الشَّهِیدِ السَّلامُ عَلَیْكَ یَا قَتِیلَ ابْنَ الْقَتِیلِ السَّلامُ عَلَیْكَ یَا وَلِیَّ اللَّهِ وَ ابْنَ وَلِیِّهِ السَّلامُ عَلَیْكَ یَا حُجَّةَ اللَّهِ وَ ابْنَ حُجَّتِهِ عَلَى خَلْقِهِ أَشْهَدُ أَنَّكَ قَدْ أَقَمْتَ الصَّلاةَ وَ آتَیْتَ الزَّكَاةَ وَ أَمَرْتَ بِالْمَعْرُوفِ وَ نَهَیْتَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَ رُزِئْتَ [وَ بَرَرْتَ‏] بِوَالِدَیْكَ وَ جَاهَدْتَ عَدُوَّكَ وَ أَشْهَدُ أَنَّكَ تَسْمَعُ الْكَلامَ وَ تَرُدُّ الْجَوَابَ وَ أَنَّكَ حَبِیبُ اللَّهِ وَ خَلِیلُهُ وَ نَجِیبُهُ [نَجِیُّهُ‏]، وَ صَفِیُّهُ وَ ابْنُ صَفِیِّهِ یَا مَوْلایَ [وَ ابْنَ مَوْلایَ‏] زُرْتُكَ مُشْتَاقا فَكُنْ لِی شَفِیعا إِلَى اللَّهِ یَا سَیِّدِی وَ أَسْتَشْفِعُ إِلَى اللَّهِ بِجَدِّكَ سَیِّدِ النَّبِیِّینَ وَ بِأَبِیكَ سَیِّدِ الْوَصِیِّینَ وَ بِأُمِّكَ فَاطِمَةَ سَیِّدَةِ نِسَاءِ الْعَالَمِینَ أَلا لَعَنَ اللَّهُ قَاتِلِیكَ وَ لَعَنَ اللَّهُ ظَالِمِیكَ وَ لَعَنَ اللَّهُ سَالِبِیكَ وَ مُبْغِضِیكَ مِنَ الْأَوَّلِینَ وَ الْآخِرِینَ وَ صَلَّى اللَّهُ عَلَى سَیِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّیِّبِینَ الطَّاهِرِینَ. السَّلامُ عَلَى الْأَرْوَاحِ الْمُنِیخَةِ بِقَبْرِ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ الْحُسَیْنِ عَلَیْهِ السَّلامُ السَّلامُ عَلَیْكُمْ یَا طَاهِرِینَ مِنَ الدَّنَسِ السَّلامُ عَلَیْكُمْ یَا مَهْدِیُّونَ السَّلامُ عَلَیْكُمْ یَا أَبْرَارَ اللَّهِ السَّلامُ عَلَیْكُمْ وَ عَلَى الْمَلائِكَةِ الْحَافِّینَ بِقُبُورِكُمْ أَجْمَعِینَ جَمَعَنَا اللَّهُ وَ إِیَّاكُمْ فِی مُسْتَقَرِّ رَحْمَتِهِ وَ تَحْتِ عَرْشِهِ إِنَّهُ أَرْحَمُ الرَّاحِمِینَ وَ السَّلامُ عَلَیْكُمْ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَكَاتُهُ

 

پایگاه اطلاع رسانی استاد حسین انصاریان
برچسب ها :
امام حسین علیه السلام ,  زیارت امام حسین علیه السلام در نیمه رجب ,  نیمه رجب ,  اعمال نیمه رجب , 

اعمال شب و روز نیمه رجب

شب نیمه رجب، شب ارزشمندى است كه چند عمل در آن وارد شده است:

اوّل: غسل.

دوم: احیاى آن شب به عبادت كه فضیلت بسیار دارد.

سوم: زیارت امام حسین(علیه السلام) كه زیارت آن حضرت در شب و روز نیمه رجب مورد تأكید قرار گرفته است.

چهارم: شش ركعت نماز بگذارد (هر دو ركعت با یك سلام) و در هر ركعتى «حمد» و «یس» و «ملك» و «توحید» را بخواند .

پنجم: بجا آوردن سى ركعت نماز، كه در هر ركعت یك مرتبه «حمد» و ده مرتبه سوره «توحید» را بخواند، در روایتى از رسول خدا(صلى الله علیه وآله)پاداش فراوانى براى این نماز ذكر شده است.

ششم: دوازده ركعت نماز (هر دو ركعت به یك سلام) و در هر ركعت یك بار «حمد» و یك بار «سوره» را مى خوانى و پس از پایان نمازها هر یك از سوره هاى «حمد»، «فلق»، «ناس»، «توحید» و «آیة الكرسى» و همچنین سوره «قدر» را چهار مرتبه مى خوانى و پس از آن، چهار مرتبه مى گویى: سُبْحانَ اللهِ وَ الْحَمْدُ لِلّهِ وَ لاَ اِلهَ إِلاَّ اللهُ وَاللهُ اَكْبَر. سپس مى گویى: أللّهُ أللّهُ رَبِّی، لا أُشْرِكُ بِهِ شَیْئاً، ما شاءَ اللهُ وَ لا حَوْلَ وَ لا قُوَّةَ إِلاَّ بِاللهِ الْعَلِىِّ الْعَظیمِ.

 

روز نیمه رجب

 

روز مباركى كه در آن چند عمل وارد شده است:

1ـ غسل كردن.

2ـ زیارت امام حسین(علیه السلام) ; در روایتى از محمّد بن ابى نصر نقل شده است كه از امام رضا(علیه السلام) سؤال كردم: «در چه ماهى زیارت امام حسین(علیه السلام) بهتر است؟» فرمود: «در نیمه رجب و نیمه شعبان».

3ـ بجا آوردن نماز جناب سلمان (در اعمال روز اوّل ماه رجب در مفاتیح آمده).

4ـ چهار ركعت نماز بگزارد (هر دو ركعت به یك سلام) و پس از سلام دستهاى خود را بگشاید و بگوید:

اَللّهُمَّ یا مُذِلَّ كُلِّ جَبّار، وَ یا مُعِزَّ الْمُؤْمِنینَ، اَنْتَ كَهْفى حینَ تُعْیینِى الْمَذاهِبُ، وَاَنْتَ بارِئُ خَلْقى رَحْمَةً بى، وَ قَدْ كُنْتَ عَنْ خَلْقى غَنِیّاً، وَلَوْلا رَحْمَتُكَ لَكُنْتُ مِنَ الْهالِكینَ، وَ اَنْتَ مُؤَیِّدى بِالنَّصْرِ عَلى اَعْدآئى، وَ لَوْ لا نَصْرُكَ اِیّاىَ لَكُنْتُ مِنَ الْمَفْضُوحینَ، یا مُرْسِلَ الرَّحْمَةِ مِنْ مَعادِنِها، وَ مُنْشِئَ الْبَرَكَةِ مِنْ مَواضِعِها، یا مَنْ خَصَّ نَفْسَهُ بِالشُّمُوخِ وَالرَّفْعَةِ، فَاَوْلِیآؤُهُ بِعِزِّهِ یَتَعَزَّزُونَ، وَ یا مَنْ وَضَعَتْ لَهُ الْمُلُوكُ نیرَ الْمَذَلَّةِ عَلى اَعْناقِهِمْ، فَهُمْ مِنْ سَطَواتِهِ خآئِفُونَ، اَسئَلُكَ بِكَیْنُونِیَّتِكَ الَّتِى اشْتَقَقْتَها مِنْ كِبْرِیآئِكَ، وَ اَسئَلُكَ بِكِبْرِیآئِكَ الَّتِى اشْتَقَقْتَها مِنْ عِزَّتِكَ، وَاَسئَلُكَ بِعِزَّتِكَ الَّتِى اسْتَوَیْتَ بِها عَلى عَرْشِكَ،فَخَلَقْتَ بِها جَمیعَ خَلْقِكَ فَهُمْ لَكَ مُذْعِنُونَ اَنْ تُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّد وَ اَهْلِ بَیْتِهِ.

 

خدایا اى خواركننده هر ستمكار سركش و اى عزت بخش مؤمنان تویى پناهگاه من در آن هنگام كه از راهها وامانده شوم و تویى كه از روى مهرى كه به من داشتى به خلقت من دست زدى در صورتى كه از خلقتم بى نیاز بودى و اگر مهر تو نبود بطور مسلم من در زمره نابودان بودم و تویى كه مرا بوسیله یارى دادن بر دشمنانم كمك دهى و اگر یارى تو نبود بطور حتم من از رسوایان بودم اى فرستنده رحمت ازمعدنهاى آن و اى پدید آرنده بركت از جاهاى آن اى كه مخصوص داشت خود را به بلندى مقام و رفعت و از این رو دوستانش به عزت او عزیز گردند و اى كه پادشاهان طوق مذلت را براى او بر گردن نهاده اند و از سطوتهاى او ترسانند از تو خواهم به حق بود كردنت كه آن را از كبریاى خود جدایش كردى و از تو خواهم به حق كبریایت كه آن را از عزتت برگرفتى و از تو خواهم به حق عزتت كه بوسیله آن بر عرش مستولى گشتى و بدان سبب همه خلق خود را آفریدى و همه به خداییت اعتراف دارند كه درود فرستى بر محمّد و خاندانش.

امام صادق(علیه السلام) از امیر مؤمنان على(علیه السلام) نقل كرده است كه: هر غمزده و اندوهگینى این دعا را بخواند، خداوند متعال اندوه و غم او را برطرف مى سازد.

5ـ عمل امّ داوود که به تفصیل در کتاب مفاتیح آمده است.
برچسب ها :
رجب ,  نیمه رجب ,  اعمال شب و روز نیمه رجب ,  نماز و دعای نیمه رجب , 


افسران - روز مرد مبارک
(به بهانه 13 ؛ 14 ؛ 15 رجب ؛ ایام البیض)

از ابن مسعود راجع به ایّام البیض سؤال شد: سبب نامیدن این ایّام به «ایام البیض» چیست و چگونه شنیده ‏اى؟

ابن مسعود گفت: از نبىّ اكرم صلّى اللَّه علیه و آله شنیدم كه مى‏ فرمودند:

هنگامى كه جناب آدم علیه السّلام عصیان پروردگارش را نمود منادى از عرش ندا داد:

اى آدم از جوار رحمت من بیرون شو زیرا كسى كه عصیان مرا كند در جوار من نیست، آدم گریست و فرشتگان نیز گریستند، پس حق عزّ و جل جبرئیل را نزد آدم فرستاد.

جبرئیل آدم را در حالى كه سر تا پا سیاه شده بود به زمین فرود آورد، فرشتگان وقتى آدم علیه السّلام را با این هیئت دیدند به ضجّه در آمده و گریستند و سخت نالیده و به درگاه حق تعالى عرضه داشتند: پروردگارا مخلوقى را آفریدى و از روح خود در او دمیدى و فرشتگانت را به سجده كردنش وادار نمودى حال با یك گناه رنگ سفیدش را به سیاهى مبدّل فرمودى!؟

منادى از آسمان ندا كرد: امروز را براى پروردگارت روزه بگیر، آدم علیه السّلام آن روز را كه موافق با روز سیزدهم از ماه بود روزه گرفت، پس ثلث سیاهى از حضرت محو و زائل گشت سپس منادى در روز چهاردهم نداء كرد: امروز را براى پروردگارت روزه بگیر، جناب آدم علیه السّلام آن روزه را هم روزه گرفت و ثلث دیگر از سیاهى زائل گردید، روز پانزدهم باز منادى نداء كرد و حضرتش را به گرفتن روزه دعوت نمود، حضرت آن روز را هم روزه گرفتند، ثلث دیگرش نیز سفید گشت و بدین ترتیب تمام سیاهى او زائل گردید و به همین خاطر این ایّام به ایّام البیض موسوم شد چه آنكه در همین ایّام حق تعالى سفیدى آدم را به وى بازگرداند،بعد منادى از آسمان نداء كرد


اى آدم این سه روز را براى تو و فرزندانت قرار دادم، كسى كه این ایّام را در هر ماه روزه بدارد گویا تمام دهر را روزه گرفته است.

علل الشرائع-ترجمه ذهنى تهرانى، جلد ‏2، صفحه : 235

منبع سایت منبرک
برچسب ها :
رجب ,  ایام البیض , 

     حبیب چایچیان(حسان) در مصاحبه با خبرگزاری فارس

ماجرای سرودن شعر «آمدم ای شاه پناهم بده» را چنین بیان می‌کند:

مادرم در آخرین لحظاتی که خدمت شان رسیدم، همیشه آن حال و هوای ارادت به چهارده معصوم را داشت و در همان حال که سکته کرده بود، دکتر را خبر کردیم. دکتر مشغول گرفتن نوار شد و وقتی خواست برود متاسفانه مادرم سکته دیگری کرد. من به دکتر آن را اعلام کردم. دکتر خطاب به من گفت: «فردی که این گونه سکته کند کمتر زنده خواهد ماند!» به هر حال دکتر راهی شد و من خدمت مادر برگشتم و به ایشان عرض کردم، شما آرزویتان چیست؟ ایشان گفت آرزوی من این است که یک بار دیگر حضرت رضا (ع) را زیارت کنم. و این نکته را هم بگویم که راه رفتن ایشان خیلی سخت بود و حال خوبی نداشت و من دو بازوی مادر را می‌گرفتم تا بتواند یواش یواش حرکت کند. با هواپیما به سمت مشهد رفتیم. نمی‌دانم در ایام تولد حضرت رضا(ع) بود یا شهادت، حرم خیلی شلوغ بود. وارد شدن به حرم هم یقیناً مشکل و حتی برای مادرم غیرممکن بود، گفتم مادرجان! از همین جا سلام بدهی زیارت است. گفت: «ما قدیمی‌ها تا ضریح را نبوسیم، به دلمان نمی‌چسبد» گفتم: دل چسبی‌اش به این است که حضرت جواب بدهد. هرچه کردم دیدم مادر قبول نمی‌کند. خلاصه بازوی مادر را گرفته بودم و همین طور به سمت ضریح حرکت می‌کردیم؛ در همین حال دیدم که حال شعر برایم فراهم شد، من تمام توجه‌ام را به شعر و الهامی که عنایت شده بود دادم، دیدم زبان حال مادرم است نه زبان حال من! و شعر تا «تخلص» رسید. وقتی شعر به «تخلص» رسید دیدم مادرم با آن ازدحام که آدم سالم نمی‌تواست برود. خودش را به ضریح رسانده بود و داشت ضریح را می‌بوسید و من هم ضریح را بوسیدم و این شعر در حقیقت زبان حال مادرم در آخرین لحظات عمرش است.شعر کامل به شرح زیر است:

--

آمدم ای شاه پناهم بده / خط امانی ز گناهم بده

ای حرمت ملجأ درماندگان / دور مران از در و راهم بده

ای گل بی‌خار گلستان عشق / قرب مکانی چو گیاهم بده

لایق وصل تو که من نیستم / اذن به یک لحظه نگاهم بده

ای که حریمت مَثل کهرباست / شوق و سبک خیزی کاهم بده

تا که ز عشق تو گدازم چو شمع / گرمی جان‌سوز به آهم بده

لشکر شیطان به کمین منند / بی‌کسم ای شاه پناهم بده

از صف مژگان نگهی کن به من / با نظری یار و سپاهم بده

در شب اول که به قبرم نهند / نور بدان شام سیاهم بده

ای که عطابخش همه عالمی / جمله حاجات مرا هم بده

آن چه صلاح است برای «حسان» / از تو اگر هم که نخواهم بده

--

 
تعداد صفحات : 2

 | 1 |  2 | 

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات