درباره

اینجا وبلاگی است باهدف گردآوری ادعیه و اذکار رسیده از ائمه معصومین علیهم السلام تا با واسطه قرار دادن آنان و بهره بردن از کلام الهی، اتصال خود را به صراط مستقیم و درگاه خداوند در همه لحظات حتی در سختیها از دست ندهیم.
منوی اصلی
موضوعات وبلاگ
جستجو
مطالب پیشین
آرشیو مطالب
صفحات مجزا
ختم صلوات

لوگوی دوستان
ابزار و قالب وبلاگ

حجاب خون بهای شهیدان

پایگاه سربازان گمنام امام زمان(عج)


تیم سایبری پلارک

 نیایش

لوگوی دوستان
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نویسندگان
کاربردی
ابر برچسب ها
آمار وبلاگ
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • کل بازدیدها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین به روز رسانی :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل مطالب :
توصیه‌های امام رضا (علیه السلام) برای روزهای پایانی ماه رجب

روایات زیادی از امام رضا علیه السلام درباره اهمیت و ارزش خودسازی در ماه رجب نقل شده است. ایشان به نقل از پدران گرامی شان و به نقل از پیامبر اكرم (صلی الله علیه و آله) می‌فرمایند: «رَجَبٌ شَهرُ اللَّهِ الأصَبُّ یَصُبُّ اللَّهُ فِیهِ الرَّحمَةَ عَلى عِبادِهِ.» رجب ماه بارش رحمت الهى است. خداوند در این ماه رحمت خود را بر بندگانش فرو مى ریزد. (۱)
اما آن چه كه بیش از همه برای این ماه سفارش شده و مومنان را نسبت به آن مورد تشویق قرار داده روزه گرفتن در ماه رجب است.  امام رضا علیه السلام ضمن تأكید بر روزه در این ماه و ثواب های متعدد آن می‌ فرماید: هر كس یك روز در آخر آن روزه بگیرد، خداوند او را از اهل بهشت قرار داده و شفاعت او را در مورد پدر، مادر، پسر، دختر، خواهر، برادر، عمّه، عمو، خاله، دایى، آشنایان و همسایگانش بپذیرد گرچه در میان آنان كسى باشد كه سزاوار دوزخ است. (۲)


همچنین امام رضا علیه السلام درباره اهمیت روزه در روز مبعث فرموده است: روزه گرفتن در این روز معادل (ثواب) هفتاد سال روزه دارى است و در حدیثی دیگر فرمودند: من صام یوم الثامن والعشرین من رجب، كان صومه لذلك الیوم كفّارةتسعین سنة. (3) كسى كه روز بیست و هشتم ماه رجب را روزه بگیرد روزه او در آن روز، كفّاره نود سال است.

همچنین امام رضا علیه السلام در باره روزه روز بیست و نهم رجب فرمودند: من صام یوم التاسع والعشرین من رجب، كان صومه ذلك الیوم كفّارةمائة سنة. (4) كسى كه روز بیست و نهم ماه رجب را روزه بگیرد روزه او در آن روز، كفّاره صد سال است.

و درباره روزه سی ام رجب فرمودند: من صام یوم الثلاثین من رجب غفر اللَّه له ما تقدّم من ذنبه وما تأخّر. (5)
كسى كه روز سى ‏ام ماه رجب را روزه بگیرد، خداوند گناهان گذشته و آینده او را مى ‏آمرزد.

از این رو فرصت های باقی مانده در رجب كه یكی از سه ماه بزرگ عبادت و بندگی خداست را غنیمت بدانیم و اگر تاكنون موفق به درك این فضایل سرشار نشده ایم با انجام اعمال این روزها قطره ای از دریای رحمت الهی را دریافت كنیم. انشاءالله.
************************************
1. عیون اخبار الرضا علیه السلام، ج ۲، ص ۷۱.
2. عیون اخبار الرضا علیه السلام: ۲۲۶/۱، روضة الواعظین: ۳۹۶.
3. إقبال الأعمال: ۱۸۸.
4. إقبال الأعمال: ۱۸۹.
5. إقبال الأعمال: ۱۹۰.

منبع: قدس آنلاینبرچسب ها :
رجب ,  توصیه های امام رضا علیه سلام در رجب , 

دعای پیامبر صلی الله علیه و آله هنگام ورود ماه رجب

از رسول خدا(صلى الله علیه وآله) نقل شده است كه به هنگام رؤیت هلال ماه رجب، این دعا را مى خواند:

اَللّـهُمَّ اَهِلَّهُ عَلَیْنا بِالاْمْنِ وَ الاْیمانِ، وَ السَّلامَةِ وَ الاِْسْلامِ، رَبّى وَرَبُّكَ اللهُ عَزَّوَجَلَّ.

خدایا این ماه را بر ما نو كن به امنیت و ایمان و سلامت و دین اسلام پروردگار من و پروردگار تو (اى ماه) خداى عزوجل مى باشد.


و همچنین از آن حضرت نقل شده است كه وقتى هلال ماه رجب را مى دید، مى فرمود:

اَللّـهُمَّ بارِكْ لَنا فى رَجَب وَ شَعْبانَ، وَ بَلِّغْنا شَهْرَ رَمَضانَ، وَ اَعِنّا عَلَى الصِّیامِ وَ الْقِیامِ، وَ حِفْظِ اللِّسانِ، وَ غَضِّ الْبَصَرِ، وَ لا تَجْعَلْ حَظَّنا مِنْهُ الْجُوعَ وَ الْعَطَشَ.

خدایا بركت ده بر ما در ماه رجب و شعبان و ما را به ماه رمضان برسان و كمكمان ده براى گرفتن روزه و شب زنده دارى و نگهدارى زبان و پوشیدن چشم و بهره ما را از آن ماه تنها گرسنگى و تشنگى قرار مده 

/افسران - ایــــــن "الرجبیــــــ ـون؟ "
http://shia-patogh.blogfa.comدعایی برای درمان بیماریها

مرحوم «سیّدبن طاووس» در كتاب «مهج الدّعوات» از «سعید بن ابى الفتح قمّى» نقل كرده است كه: من دچار بیمارى سختى شدم، به گونه اى كه طبیبان از درمان آن ناتوان شدند و گفتند، این بیمارى را كسى غیر از خدا نمى تواند درمان كند. از این سخنِ ناامید كننده، دل شكسته و غمگین شدم. كتابى از كتاب هاى پدرم را برداشتم كه چیزى از آن را مطالعه كنم; در پشت آن كتاب دیدم این جمله نوشته شده است: از حضرت امام جعفر صادق(علیه السلام) روایت شده است كه پیامبر اكرم(صلى الله علیه وآله) فرمود: هر كس را مرضى باشد، بعد از نماز صبح، چهل بار بگوید:

 

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ،اَلْحَمُدللهِِ رَبِّ الْعالَمینَ،حَسْبُنَا اللهُ وَنِعْمَ الْوَكیلُ تَبارَكَ اللهُ اَحْسَنُ الْخالِقینَ، وَلا حَوْلَ وَلاقُوَّةَ اِلاَّ بِاللهِ الْعَلِىِّ الْعَظیمِ.

به نام خداوند بخشنده مهربان، ستایش خاص خدا پروردگار جهانیان است بس است ما را خدا و نیكو وكیلى است منزه و بزرگ است خدا بهترین آفریدگان و جنبش و نیرویى نیست جز به خداى والاى بزرگ.

و آنگاه دست خود را بر محلّ درد بمالد، از آن بیمارى شفا یابد. صبر كردم تا صبح شد، فریضه را بجا آوردم و چهل بار این دعا را خواندم و بر محلّ درد دست كشیدم. در نتیجه خداوند متعال آن بیمارى را شفا داد; من (ناباورانه) نشسته بودم و مى ترسیدم كه مبادا آن بیمارى برگردد. تا سه روز به همین حال ماندم ولى بحمداللّه عود نكرد. بعد از آن، پدرم را از ماجرا باخبر ساختم، شكر خدا را بجا آورد و براى برخى از اطبّاى معروف كه مسلمان نبودند، نقل كرد; آن طبیب كه از سابقه بیمارى من خبر داشت، نزد من آمد و ملاحظه كرد، بیمارى كاملا برطرف شده است! همان جا مسلمان شد و كلمه شهادتین را بر زبان جارى ساخت.1

 


1. مهج الدعوات، صفحه 77 و بحارالانوار، جلد 92، صفحه 64، حدیث 40.

2- مفاتیح نوین، آیت الله مکارم شیرازی
برچسب ها :
سید بن طاوس ,  مهج الدعوات ,  مفاتیح نوین ,  مکارم شیرازی ,  دعای درمان بیماریها ,  دعا , 

--

جایگاه نماز جمعه در قرآن و روایات

1-     اولین اقدام پیامبر (صلی الله علیه و آله) پس از هجرت به مدینه اقامه نماز جمعه بود.

2-     نمازی که در قرآن مردم را به اقامه آن ترغیب کرده و فرمان ترک دادو ستد برای برپایی آن داده شده.

3-     نمازی که در روایات هم وزن حج شمره شده.

4-     نمازی که بعد از خطبه اش دعا مستجاب است.

5-     نمازی که سبک شمردن آن از نشانه های نفاق دانسته شده.

6-     نمازی که سفارش شده تسهیلات لازم برای شرکت در آن برای زندانیان مالی فراهم شود.

7-     نمازی که سزاوار است سفر بخاطر آن به تأخیر بیفتد.

8-     نمازی که فقط به جماعت باید خوانده شود.

9-     نمازی که در حدیثی از پیامبر (صلی الله علیه و آله ) هر قدمی برای اقامه آن برداشته شود خداوند هول و هراس قیامت را از او برمی دارد.

10- نمازی که کفاره گناهانی است که در طول هفته انجام داده، مادامیکه بر گناه کبیره اصرار نورزد.

11- نمازی که در روایتی شرکت نکردن در آن بدون عذر موجّه در سه هفته پیاپی، باعث نوشتن نام فرد به عنوان منافق می شود، و در روایت دیگر خداوند بر قلبش مهر می زند. خداوند کارش را جمع ننموده، در امورش برکت قرار نمی دهد و حج و صدقه اش پذیرفته نیست.

12- نمازی که اگر نتوانستی در آن شرکت کنی می توانی صدقه ای برای عدم حضور بپردازی.

13- نمازی که در آن مردم از مسائل کشور و جهان مطلع می شوند.

 

کتاب دقایقی با قرآن/ استاد محسن قرائتی


--
--

برچسب ها :
نماز جمعه ,  جایگاه نماز جمعه ,  نماز جمعه در قرآن ,  نماز جمعه در روایات ,  پاداش نماز جمعه ,  ترک نماز جمعه , 

افسران - استاد پناهیان


 افسران - توحید کودک...

به فرزندان سخت نگیرید و برای آنان استغفار کنید
رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود: خداوند رحمت کند کسى را که فرزندش را بر نیکى کردن به خویش یارى مى‏ دهد.

یونس بن رباط گوید: پرسیدم: چگونه او را بر نیکى کردن به وى یارى مى‏ دهد؟ فرمودند: آنچه در توان اوست را مى‏ پذیرد و از آنچه براى او دشوار است مى‏ گذرد، او را بر کارى که از توانش بیرون است وادار نمى‏ کند و بر او سخت نمى‏ گیرد.

به وعده ای که به کودکان داده می شود، عمل شود
امام موسى کاظم علیه السّلام به من فرمود: هنگامى که به بچّه‏ ها وعده ‏اى مى ‏دهید براى‏شان وفا کنید چون آن‏ها چنین مى ‏بینند که شما آنان را روزى مى‏ دهید. خداوند عز و جل براى چیزى خشمگین نمى ‏شود آنگونه که براى زنان و بچّه ‏ها.»
اهمیّت آموزش قرآن و حدیث
رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود: «هر کس فرزندش را ببوسد خداوند عز و جل برایش حسنه‏ اى مى‏ نویسد و هر کس او را شاد سازد خداوند در روز قیامت وى را شاد کند و هر کس به فرزندش قرآن بیاموزد پدر و مادر او را مى ‏آورند و دو لباس بر تن آنان مى‏ کنند که از نور آن دو لباس چهره‏ هاى بهشتیان نورانى مى ‏شود.»
امام صادق علیه السّلام فرمود: «در آموزش حدیث به نوجوانان‏تان شتاب کنید پیش از آن که مرجئه (فرقه ضالّه) قبل از شما به سراغ آنان بروند.»

منابع فقه شیعه (ترجمه جامع أحادیث الشیعه) ؛ ج‏۲۶ ؛ ص863-857

وبلاگ گروه علمی فرهنگی آشنا

افسران - هر که فرزند خود را ببوسد... هر که به او قرآن بیاموزد...
--
--


برچسب ها :
قنوت ,  احکام قنوت ,  گفتن ذکر قنوت به فارسی ,  فراموش کردن قنوت , 

تو کجایی ؟ شده ام باز هوایی چه شود جمعه ی این هفته بیایی ؟ به جمالت… به جلالت… دل ما را بربایی… اللهم عجل الولیک الفرج و اما جواب امام زمان: تو خودت! مدعی دوستی و مهر شدیدی که به هر شعر جدیدی، ز هجران و غمم ناله سرایی ، تو کجایی؟ تو که یک عمر سرودی «تو کجایی؟» تو کجایی؟ چه کسی قلب تو را سوی خدای تو کشانده؟ چه کسی در پی هر غصه ی تو اشک چکانده؟ چه خطرها به دعایم ز کنار تو گذر کرد چه زمان ها که تو غافل شدی و یار به قلب تو نظر کرد... و تو با چشم و دل بسته فقط گفتی... تو کجایی!؟ و ای کاش بیایی! هر زمان خواهش دل با نظر یار یکی بود، تو بودی... هر زمان بود تفاوت ، تو رفتی ، تو نماندی! خواهش نفس شده یار و خدایت … و همین است که تاثیر نبخشند به دعایت … و به آفاق نبردند صدایت… و غریب است امامت! من که هستم ، تو کجایی؟ تو خودت کاش بیایی به خودت کاش بیایی

تو کجایی ؟


شده ام باز هوایی

چه شود جمعه ی این هفته بیایی ؟

به جمالت به جلالت دل ما را بربایی


اللهم عجل الولیک الفرجو اما

جواب امام زمان:


تو خودت!

مدعی دوستی و مهر شدیدی که به هر شعر جدیدی،

ز هجران و غمم ناله سرایی ، تو کجایی؟

تو که یک عمر سرودی «تو کجایی؟» تو کجایی؟

چه کسی قلب تو را سوی خدای تو کشانده؟

چه کسی در پی هر غصه ی تو اشک چکانده؟

چه خطرها به دعایم ز کنار تو گذر کرد

چه زمان ها که تو غافل شدی و یار به قلب تو نظر کرد...

و تو با چشم و دل بسته فقط گفتی...

تو کجایی!؟ و ای کاش بیایی!

هر زمان خواهش دل با نظر یار یکی بود، تو بودی...

هر زمان بود تفاوت ، تو رفتی ، تو نماندی!

خواهش نفس شده یار و خدایت

و همین است که تاثیر نبخشند به دعایت

و به آفاق نبردند صدایت

و غریب است امامت!

من که هستم ،

تو کجایی؟

تو خودت کاش بیایی

به خودت کاش بیاییhttp://313-ghaem.mihanblog.com

--

فضائل صلوات در روایات

در مجموع روایات شیعه برای این ذکر شریف نتایجی را بیان فرموده که می تواند برایند صلوات بر محمد و آل او (علیهم السلام) باشد. هر که بر محمد و آل محمد صلوات بفرستد از آن برکات ارزش مند برخوردار خواهد بود که در این جا اشاره کرده ایم:

آثار الهی: درباره آثار الهی 7 مورد را می توان نام برد: سبب قرب الهی،  فرمانبری امر الهی، تشرف به صلوات و سلام الهی،  فرمانبری از خدا در امر به دعا، اجر و ثواب الهی، عبادت الهی، درك رحمت الهی.
برکات نبوی: درباره برکاتی که از جانب رسول الله بر او نازل خواهد شد 7 مورد را خواهیم داشت: قرب به رسول، لیاقت شفاعت، تحت ولایت خاص نبوی رفتن، پیامبر از او یاد كند، پیامبر براو صلوات فرستد، خوشنودی رسول، دیدن جمال رسول در خواب.
برکاتی از ملایک 2 مورد: صلوات ملائك بر او، همراهی با ملائكه الله.
کمالات عرفانی 2 مورد: سبب حصول نور، برتر از 20 هزار سال اطاعت.
آثار اخلاقی 5 مورد: تخلق به اخلاق اسلامی، پاکی و نیکوشدن مجالس، خلاصی از غیبت، عامل ذلت ابلیس، و درد و ناراحتی او.
برکات اخروی 17 مورد: بهترین اعمال اخروی، صلواتش در صحیفه نورانیه نوشته شود، كفاره گناهان، محو گناهان، آمرزش گناهان، درك ثواب 72 شهید، قبل از مرگ جایش را در بهشت ببیند، ایمن از تلخی مرگ، نور قبر، سنگینی میزان حسنات، ثبات قدم بر صراط، خلاصی از دوزخ، هدایت به بهشت، سبب نور صراط، دفع عطش قیامت، عامل نوشیدن سلسبیل، نجات از هول قیامت.
آثار دنیوی 11 مورد: برآورده شدن حوائج، استجابت دعاء، دفع نفاق، درك صلوات جمیع خلائق، بهترین اعمال دنیا، پاكیزگی اعمال، درك عافیت، قبول طاعت، توانگری و غنا، بخاطرآمدن فراموش شده، نجات از هول دنیا.

سایت حجت الاسلام مرتضی آقا تهرانی

منبع  --

  AGHATEHRANI.IR
برچسب ها :
صلوات ,  آثار گوناگون صلوات ,  آثار صلوات در روایات ,  مرتضی آقا تهرانی , 

--

--
--


بعضی از "مادرها" همچنان چشم انتظارند...


--
 

از حضرت رسول صلى الله علیه و آله روایت شده است كه كسى كه این نماز را بجا آورد حق تعالى دعاى او را مستجاب گرداند و ثواب شصت حج و شصت عمره به او عطا فرماید

و آن نماز اینچنین است

در هر شب از ماه رجب دو ركعت نماز بجا آورد بخواند

در هر ركعت حمد یك مرتبه و قل یاایها الكافرون سه مرتبه و قل هو الله أحد یك مرتبه و چون سلام دهد دستها را بلند كند و بگوید" لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ وَحْدَهُ لا شَرِیكَ لَهُ لَهُ الْمُلْكُ وَ لَهُ الْحَمْدُ یُحْیِی وَ یُمِیتُ وَ هُوَ حَیٌّ لا یَمُوتُ بِیَدِهِ الْخَیْرُ وَ هُوَ عَلَى كُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدِیرٌ وَ إِلَیْهِ الْمَصِیرُ وَ لا حَوْلَ وَ لا قُوَّةَ إِلا بِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ النَّبِیِّ الْأُمِّیِّ وَ آلِهِ و بكشد دستها را به صورت خود

منبع: مفاتیح الجنان - اعمال ماه رجب - اعمال مشتركه - عمل هفدهم
برچسب ها :
نماز ,  نماز هر شب رجب , 

ناتوانی در ادای حق مادر

پیامبر صلی الله علیه و آله فرمودند:

اگر فرزند به تعداد ریگهای بیابان و قطرات باران در جهان، در ادای حق مادر بکوشد معادل روزی که مادر فرزند را در شکمش حمل می‏کرد نمی‏شود

.امام سجاد علیه السلام در رسالة الحقوق در مورد حقوق مادر می‏فرماید:

«حق مادرت این است که بدانی او به گونه‏ ای تو را حمل کرده است که هیچ کس چنین لطفی به دیگری نمی‏کند و او تو را حفظ و نگهبانی کرد و باکی نداشت که خود گرسنه باشد و تو را سیر سازد و خود تشنه بماند و تو را سیراب سازد و خود برهنه باشد و تو را بپوشاند و خود در معرض تابش شدید آفتاب قرار گیرد ولی برای تو سایه‏ ای از محبت ایجاد کند و خود رنج بیداری کشد ولی آسایش تو را فراهم سازد و از سرما و گرما حفظت کرد تا از آنِ او باشی. پس هر آینه توان سپاسگزاری او را نداری مگر به کمک خدا و مددرسانی او.»


آثار نیکی به پدر و مادر

نیکی به پدر و مادر آثار زیادی دارد از جمله:
1- نیکی متقابل فرزندان:امام صادق علیه السلام می‏فرمایند: ، یعنی به پدر ومادرتان نیکی کنید تا فرزندانتان به شما نیکی کنند.
2- طول عمر: پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: »من بَرّ الوالدین زاد اللَّه فی عمره. و نیز

كسى كه دوست دارد عمرش طولانى و روزیش زیاد شود، نسبت به پدر و مادرش نیكى كند و صله رحم بجاى آورد.

3- آسانی سکرات موت: پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: ، یعنی هر کس دوست دارد خداوند سکرات موت را برای او آسان گرداند پس به پدر و مادرش نیکی کند.

شهید اول قدس اللَّه در کتاب «قواعد» بعضی از حقوق پدر و مادر را چنین برمی شمارد:
1- سفر مباح و حتی سفر مستحب بدون اجازه پدر و مادر حرام است.

2- فرمانبرداری ایشان در هر کاری اگر چه در امر مشکوک و مشتبه (البته اگر منجر به معصیت خدا نشود) واجب است.
3- اگر وقت نماز فرا رسیده باشد و پدر و مادر انجام کاری را از فرزند بخواهند باید نمازش را به تأخیر اندازد.
4- اختیار منع فرزند از جهاد کفائی را دارند

5- همچنین نفقه پدر و مادر در صورت عدم استطاعت مالی بر عهده فرزند است و این نفقه با فضیلت‏ترین انفاقها در راه خداست. چنانکه پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: »هل تعلمون ای نفقة فی سبیل اللَّه افضل؟ قالوا: اللَّه و رسوله اعلم. قال: نفقة الولد علی الوالدین«.

میزان الحکمه

http://www.hadithlib.com

http://www.maarefquran.org
برچسب ها :
حق مادر ,  ادای حق مادر ,  نیکی به پدر و مادر ,  آثار نیکی به پدر و مادر , 

--

--


برچسب ها :
فاطمه علیها السلام ,  روز مادر ,  تولد حضرت فاطمه علیها السلام , 

--
--


برچسب ها :
رسول الله صلی الله علیه و آله ,  هدیه ,  حدیث ,  حدیث هدیه دادن ,  هدیه به همسر ,  حدیث هدیه به همسر , 

--


--


برچسب ها :
مادر ,  حدیث ,  بهشت و مادران , 

تشویق به ادب آموزى فرزند و خانواده

رسولُ اللّه ِ صلى الله علیه و آله : أكرِمُوا أولادَكُم وأحْسِنواآدابَهُم یُغْفَرْ لَكُم .

پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : به فرزندان خود احترام گذارید و آنان را آداب نیكو بیاموزید تا آمرزیده شوید .امیرالمؤمنین علی(ع) می فرمایند: «با بچه هایتان به گونه ای برخورد کنید که آن ها خودشان را کریم و با شخصیت بدانند.»

الإمامُ علیٌّ علیه السلام ـ للحسنِ علیه السلام ـ : إنّما قَلْبُ الحَدَثِ كالأرضِ الخالِیةِ ما اُلقِیَ فیها مِنْ شیءٍ قَبِلَتْهُ ، فبادَرْتُكَ بالأدبِ قبلَ أن یَقْسُوَ قلبُكَ ویَشتغِلَ لُبّكَ .

امام على علیه السلام ـ به امام حسن علیه السلام ـ فرمود : دل نوجوان همچون زمین خالى است كه هر چه در آن افكنده شود مى پذیرد ؛ از این رو، من پیش از آن كه دلت سخت و فكرت مشغول شود به تأدیب و تربیت تو پرداختم.


الإمامُ الرِّضا علیه السلام : مُرِ الصَّبیَّ فلْیَتَصدَّقْ بیدِهِ بالكِسْرةِ والقَبْضةِ والشَّیءِ وإنْ قَلَّ ، فإنَّ كلَّ شیءٍ یُرادُ بهِ اللّه ُ ـ وإنْ قَلَّ ـ بعدَ أنْ تَصدُقَ النِّیّةُ فیهِ عظیمٌ .

امام رضا علیه السلام : به كودك دستور ده كه بادست خودش صدقه بدهد، اگر چه به اندازه تكّه نانى یا یك مشت چیز اندك باشد؛ زیرا هر چیزى كه در راه خدا داده مى شود، هر چند كم، اگر با نیّت پاك باشد زیاد است.
و نیز امام رضا (ع) از پیامبر خدا (ص) نقل فرمودند:

«پنج چیز است که تا لحظه مرگ آنها را ترک نمی کنم، یکی از آنها سلام گفتن به کودکان است و در انجام این عمل مراقبت می کنم.»11122223


میزان الحکمة/ آیت الله ری شهری
کتابخانه احادیث شیعه
دعای امام هادی علیه السلام بعد از نماز برای خیر دنیا و آخرت

مرحوم «كلینى» به سند معتبر از «على بن مهزیار» روایت كرده است كه امام هادى(علیه السلام) به كسى كه تقاضا كرد حضرت دعایى را به او بیاموزد كه پس از هر نماز بخواند تا خداوند خیر دنیا و آخرت را به وى عنایت فرماید; چنین نوشت:

اَعُوذُ بِوَجْهِكَ الْكَریمِ، وَعِزَّتِكَ الَّتى لا تُرامُ، وَقُدْرَتِكَ الَّتى لا یَمْتَنِعُ مِنْها شَىْءٌ، مِنْ شَرِّ الدُّنْیا وَالاْخِرَةِ، وَمِنْ شَرِّ الاْوْجاعِ كُلِّها.

پناه برم به ذات بزرگوارت و به عزتت كه مورد دستبرد نیست و قدرتت كه چیزى از آن خوددارى نتوانداز شر دنیا و آخرت و از شر تمامى دردها

 

و در برخى روایات در آخر دعا، اضافه شده است:

وَ مِنْ شَرِّ كُلِّ دابَّة أَنْتَ آخِذٌ بِناصِیَتِها، إنَّ رَبِّى عَلى صِراط مُسْتَقیم، وَلا حَوْلَ وَ لا قُوَّةَ اِلاَّ بِاللهِ الْعَلِىِّ الْعَظیمِ.

و از گزند هر جنبده اى كه تو فرمانرواى او هستى همانا پروردگار من بر روش حقى است و جنبش و نیرویى نیست جز به خداى والاى بزرگ.

مفاتیح نوین/ آیت الله مکارم شیرازی
برچسب ها :
امام هادی علیه السلام ,  دعای بعد از نماز ,  دعای خیر دنیا و آخرت , 

--


--


برچسب ها :
رهبر ,  ذکر و باد خدا ,  آیت الله خامنه ای , 

تعداد صفحات : 2

 | 1 |  2 | 

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic